Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Ay Tutulduğu Gece Kitap Özeti

Ay Tutulduğu Gece Kitap Özeti Kemal Bilbaşar’ın romanı (1961) • Olay 1950 yıllarında Demokrat Parti yönetimi zamanında, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Yunanistan’dan gelen göçmenlerimizin çoğunlukta olduğu bir Ege kasabasında geçer. Topraklarını ağalara kaptırmış olan halk, balıkçılık ve zeytincilikle kıt kanaat geçinmektedir. Bir gün, tatilini geçirmek üzere kasabaya, genç ve bekâr bir mühendis gelir; önce bir …

Ay Tutulduğu Gece Kitap Özeti

Kemal Bilbaşar’ın romanı (1961) • Olay 1950 yıllarında Demokrat Parti yönetimi zamanında, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Yunanistan’dan gelen göçmenlerimizin çoğunlukta olduğu bir Ege kasabasında geçer.
Topraklarını ağalara kaptırmış olan halk, balıkçılık ve zeytincilikle kıt kanaat geçinmektedir. Bir gün, tatilini geçirmek üzere kasabaya, genç ve bekâr bir mühendis gelir; önce bir tütüncüler kooperatifi kurmuş, şimdi de zeytinciler kooperatifi kurmak çabasında olan öğretmen Tevfik Bey’le ülkü ve işbirliği yapar. Kasabanın iki zengini Halim Bey’le Kadir Ağa arasındaki geçimsizlikten yararlanılıp Halim Bey’in yardımı sağlanır: Sürüncemedeki içme suyu işi tamamlanır, kasabalı kuyu ve sarnıç suyu içmekten kurtulur. Kadir Ağa’nın parmağıyla zeytinliklerinde çıkartılan bir yangının söndürülmesinde canla başla çalışması üzerine, Halim Bey, mühendisi büsbütün beğenmiştir. Mühendis de ay tutulduğu bir geceden beri, Halim Bey’in yeğeni Nemide’yi sevmektedir. İki genç nişanlanırlar. Tatili sona eren mühendis, yanında nişanlısı ve öğretmen Tevfik, düğün hazırlığı yapmak üzere İzmir’e döner. – Yurdun kalkınmasında ülkücü aydının katkıları temasını yumuşak çizgilerle işleyen ve gerçekçi yanını kasabanın gündelik hayatı, orman yangını gibi tasvirlerle pekiştiren bir roman.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!