Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Aya Bir Yolcu Oyunu Özeti

Aya Bir Yolcu Oyunu Özeti Aydın Arıt’ın oyunu (1966/67) • Özel bir şirkette küçük memur Ali, ana baskısı altında bir ruh hastası olmuştur. Bir gece, anasının karşı koymalarına rağmen, şirketin kuruluş yıldönümü onuruna verilen şölene katılır. Yadırgadığı bu toplantıda en çok, patronun kızı Gülsev’in erkekçe, garip önerilerinden ürker. Arkadaşı Sami ile gittikleri bir dostlar toplantısındaki …

Aya Bir Yolcu Oyunu Özeti

Aydın Arıt’ın oyunu (1966/67) • Özel bir şirkette küçük memur Ali, ana baskısı altında bir ruh hastası olmuştur. Bir gece, anasının karşı koymalarına rağmen, şirketin kuruluş yıldönümü onuruna verilen şölene katılır.
Yadırgadığı bu toplantıda en çok, patronun kızı Gülsev’in erkekçe, garip önerilerinden ürker. Arkadaşı Sami ile gittikleri bir dostlar toplantısındaki olaylar, onu büsbütün şaşkına çevirir, gene evinin güvenli havasına sığınır. Annesinin sitemleri, bunalımını son noktaya ulaştırınca da, kadının kafasına bir şey fırlatarak evden dışarı fırlar. Bir sokak kadını, Ali’yi odasına götürür. Ali burada k Oyunu endisini öyle yabancı bulur ki, aya ulaşan ilk insandır sanki. Dış dünyaya açılma umudunu yitirmiş olarak gene evine döner. Yerçekimine benzettiği, anne boyunduruğundan kurtulamayacağı kanısı, onun tümüyle kendi iç dünyasına kapanması sonucunu doğurur.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!