Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Ayak Bacak Fabrikası Kitap Özeti

Ayak Bacak Fabrikası Kitap Özeti Sermet Çağan’ın oyunu (1965) • Olay adsız, hayalî bir ülkede geçer. O yıl bereketli bir yıl olmuş, vatandaş bol buğdaya kavuşmuştur. Depolardaki karatohum bu yüzden satılmaz olunca derebeyleri, yargıçlar ve papaz, Kutsal Göl’deki kutsal balıkların ancak buğdayla beslenebileceği konusunda Başkan’a bir emir çıkarttırırlar. Vatandaş’ın elindeki buğday alınır. Karatohum yemek zorunda …

Ayak Bacak Fabrikası Kitap Özeti

Sermet Çağan’ın oyunu (1965) • Olay adsız, hayalî bir ülkede geçer. O yıl bereketli bir yıl olmuş, vatandaş bol buğdaya kavuşmuştur. Depolardaki karatohum bu yüzden satılmaz olunca derebeyleri, yargıçlar ve papaz, Kutsal Göl’deki kutsal balıkların ancak buğdayla beslenebileceği konusunda Başkan’a bir emir çıkarttırırlar. Vatandaş’ın elindeki buğday alınır. Karatohum yemek zorunda kaldıkları için halk, kötürüm olur. Bu durum, yöneticilerin ortak oldukları özel teşebbüsün işine yaramıştır:
Ülkede dış yardımdan gelen ayak-bacaklar için bir montaj sanayii gelişir; koltuk değnekleri ve ayak bacak fabrikası kurulur. Çevrilen dolaplar, vatandaşın bu güne de şükretmesini sağlayacak şekilde, bir kısır döngü içinde sürüp gidecektir. • Dokuz episod üzerine ve parodilerden yararlanılarak kurulmuş olan eser, bir açlık yılında Anamur’un dört köyünde köylülerin fink adını verdikleri karatohum ekmeğini yiyip sakat kalmalarından esinlenerek yazılmıştır. Fikret Otyam’ın Gide Gide 9 (1967) adlı eserindeki Karatohum röportajı, bu olayın ayrıntılarını tespit eder. Oyun önce 1964 Erlangen Uluslararası Tiyatro Şenliği’nde Almanya’da oynandı, dördüncülük kazandı. Türkiye’de profesyonel bir tiyatroda ilk oynanışı Ankara Sanat Tiyatrosu’ndadır (1965).

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!