Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Ayakta Durmak İstiyorum Kitap Özeti

Ayakta Durmak İstiyorum Kitap Özeti Tarık Buğra’nın oyunu (1966) • Sovyet işgaline karşı Peşte’de 1956’daki kanlı ayaklanmayı konu edinen ve yazarın “Macar milletinin 1956’da hürriyet ve bağımsızlığını geri almak için giriştiği destanlık savaşta gaddarca öldürülen on binlerce insanın hâtırasına sunduğu” üç perdelik piyeste olay, Agonyalılar tarafından istilâya uğramış Militanya’nın başkentinde, Sen Peter kolejinde geçer. Kollanarak …

Ayakta Durmak İstiyorum Kitap Özeti

Tarık Buğra’nın oyunu (1966) • Sovyet işgaline karşı Peşte’de 1956’daki kanlı ayaklanmayı konu edinen ve yazarın “Macar milletinin 1956’da hürriyet ve bağımsızlığını geri almak için giriştiği destanlık savaşta gaddarca öldürülen on binlerce insanın hâtırasına sunduğu” üç perdelik piyeste olay, Agonyalılar tarafından istilâya uğramış Militanya’nın başkentinde, Sen Peter kolejinde geçer. Kollanarak soruşturulan parolalarla öğrenciler, şair Yansı hariç, birbirlerinin yeraltı direnişine bağlı olduklarını öğrenirler.
Bir halk ayaklanmasının, kukla hükümet tarafından çağrılan Agonya kuvvetlerince bastırılması, bu gençlerin de ancak daha bir süre için hürriyetten mahrum kalmalarını gerektirecektir. Bu arada kolejin ve o bölgenin yeraltı direnişini yöneten yardımcı öğretmen Erin, işgal ordusundan bir albaya telefon ederken yakaladığı Molin’i, vereceği haberlerin yanıltmaca olduğunu bilmeden, öldürür. Acele kurulan yeni Hoygi hükümetinin bir sözcüsü, tutuklulardan direnişi bırakıp işlerinin başına dönmelerini isterse de, eşkıya muamelesi görmeye razı Erin ve sevgilisi Helen, sonra kolej müdürü ile Tökil bu teklifi kabul etmedikleri için, askerler tarafından götürülürler • Oyun ilk defa Ankara’da Devlet Tiyatrosu’nda oynandı (1966), İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu tarafından da Münih ve Frankfurt’ta temsil edildi (1967).

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!