Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Aydemir Kitap Özeti

Aydemir Kitap Özeti  Müfide Ferit Tek’in romanı (1918) • Türkiye’deki Türklerin millî hakkını bir tez şeklinde ileri süren ilk milliyetçi romanı Halide Edip Adıvar yazmıştı: Yeni Turan (1912). Türkiye dışındaki Türklerin de bizim kardeşlerimiz olduğu konusunda ikinci Türkçü roman, Müfide Ferit Hanım’ın Aydemir romanıdır. Ülkücü delikanlı Aydemir’le bir paşa kızı olan sevgilisi Hazin, Türkçülük uğruna …

Aydemir Kitap Özeti 

Müfide Ferit Tek’in romanı (1918) • Türkiye’deki Türklerin millî hakkını bir tez şeklinde ileri süren ilk milliyetçi romanı Halide Edip Adıvar yazmıştı: Yeni Turan (1912). Türkiye dışındaki Türklerin de bizim kardeşlerimiz olduğu konusunda ikinci Türkçü roman, Müfide Ferit Hanım’ın Aydemir romanıdır. Ülkücü delikanlı Aydemir’le bir paşa kızı olan sevgilisi Hazin, Türkçülük uğruna aşklarını feda ederler. Aydemir Moskof istibdadı ve Ahund taassubu altında ezilen Türkleri kurtarmaya Türkistan’a gider.
Toplumsal çabalarıyla oradaki Türklerin önderi olmuştur ki, Birinci Dünya Savaşı patlak verir. Türkler isyan etmiştir, Aydemir hastadır, nasıl olsa ölecektir, ülküsünü ve yaptığı her iyi işi bozmaya çalışan Ahund Ömer’in kışkırtıcı olarak asılacağını öğrenince, adamın beş çocuklu karısının yalvarmaları karşısında suçu üstlenir. Divan-ı Harp, Aydemir’in idamına karar vermiştir. Aydemir, sevgilisi Hazin’i ve milletini düşünerek “Yaşasın Türkler!” diye bağırır, altından sandalye çekilir, ölür. Başka birisiyle evlendirilmiş Hazin, İstanbul’dan gelir, sevgilisinin mezarını ziyaret eder ve Aydemir’e karşı aşkını millî aşkın içinde yaşatacağına yemin eder • Romanın geniş yorumu ve eleştirisi, Fuat Köprülü’nün, bu özeti kısaltarak aldığımız Bugünkü Edebiyat (1924) isimli eserindedir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!