Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Ayışığında Çalışkur Kitap Özeti

Ayışığında Çalışkur Kitap Özeti Haldun Taner’in hikâye kitabı (1954) • 144 sayfalık ve dört bölümlük kitap, aslında 30 sayfalık uzunca bir hikâyedir, konusu da aylı bir gecede, İstanbul’da Çalışkur Apartmanı’nın dairelerindeki sosyete hayatı ve mahalle bekçisi Zülfikar’ın ek-yapıda konuşmakta olan ferezeci Nuri ile sözlüsü Melâhat’i, sevişiyorlar diye karakola götürmek isteyişinden çıkan bir tartışmadır. Taner Hikâye’yi …

Ayışığında Çalışkur Kitap Özeti

Haldun Taner’in hikâye kitabı (1954) • 144 sayfalık ve dört bölümlük kitap, aslında 30 sayfalık uzunca bir hikâyedir, konusu da aylı bir gecede, İstanbul’da Çalışkur Apartmanı’nın dairelerindeki sosyete hayatı ve mahalle bekçisi Zülfikar’ın ek-yapıda konuşmakta olan ferezeci Nuri ile sözlüsü Melâhat’i, sevişiyorlar diye karakola götürmek isteyişinden çıkan bir tartışmadır.
Taner Hikâye’yi sözde yazmış, yayımlamış, fakat değişik görüşler, eleştiri, itiraz ve mektuplarla karşılaşınca ilk metinde eklemeler, çıkarmalar, düzeltmeler yapmak zorunda kalmıştır. Sonuç, yani hikâyenin ikinci yazılışı, ilk şekliyle sayfa sayfa karşılıklı tekrar basılmış, bu bölümün sonuna bir Epilog ve Sonucun Tepkileri eklenmiştir. Bu kuruluş ve belgeleme, her hangi bir edebiyat ürününde sanatçının yazdığıyla sıradan okuyucunun zevk ölçüleri arasındaki büyük farkı, bir eğleni havası içinde göstermesiyle tipik ve orjinaldir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!