Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Aylaklar Kitap Özeti

Aylaklar Kitap Özeti  Melih Cevdet Anday’ın romanı (1965) • İstanbul’da Erenköy’de II. Abdülhamid devrinden kalma, on sekiz odalı bir konak halkının yozlaşmışlığı anlatılıyor. Ölmüş eczacıbaşı Şükrü Paşa’nın, üçüncü karısından doğma kızı Leman Hanım ilk evliliğinde mesut olmamış, ayrılmış, birkaç yıl sonra da Davut Bey’le evlenmiştir. Bu ikinci evliliğinden iki kızı olmuştu Leman Hanım’ın: Küçüğü Pakize, …

Aylaklar Kitap Özeti 

Melih Cevdet Anday’ın romanı (1965) • İstanbul’da Erenköy’de II. Abdülhamid devrinden kalma, on sekiz odalı bir konak halkının yozlaşmışlığı anlatılıyor. Ölmüş eczacıbaşı Şükrü Paşa’nın, üçüncü karısından doğma kızı Leman Hanım ilk evliliğinde mesut olmamış, ayrılmış, birkaç yıl sonra da Davut Bey’le evlenmiştir. Bu ikinci evliliğinden iki kızı olmuştu Leman Hanım’ın: Küçüğü Pakize, Galip Bey adında birine verilmiş, doğum yaptıktan birkaç gün sonra ölmüş, damat Galip Bey ve öksüz oğlu Muammer konakta kalmışlardır.
Muammer büyüdü, avukat oldu, fakat çalışmaktan hoşlanmadığı için, konakta hazırdan yaşamayı tercih etti, üniversite öğrencisi Ayla ile de evlendi. Leman Hanım’ın Davut Bey’den ikinci kızı Mürşide, cinsel bunalımlar içinde, dengesiz, çirkin, içki düşkünü bir yaşlı kızdır. Olmayacak projelere yatırımları yüzünden servetin tükenişinde büyük payı olan, Paris görmüş Davut Bey’le karısı, şenlik delisi Leman Hanım, konağa yeni yeni tanıdıkların gelip yerleşmelerine göz yumar; yemekleri, içkileri, odaları bölüşen asalakların sayısını boyuna çoğaltırlar. Paşa kızı şânına lâyık bir hayat ve gösteriş tutkunu ve konağın asıl hâkimi Leman Hanım böylece gitgide büyük borçlara girer. Sonunda polis ve icra memurları, aileyi konaktan çıkarırlar. Neyse ki, birkaç gün önce ölen ve sağlığında pek önemsenmemiş damat Galip Bey, bu iflâsı önceden görmüş, onlara bir apartman katı alıvermiştir. Kalabalık aile, taşındıkları yeni apartmanda ahlâkça çöküşleri, yaşlıların inme bunama geçirerek ölmeleri, hayatta kalanlarınsa eski umursamazlıklarından şaşmamalarıyla daha bir süre devam edecektir. • Toplum hayatının gerektirdiği sorumluluk duygusundan ve ahlâk değerlerinden yoksun olmanın otopsisini yapan gerçekçi bir roman.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!