Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Baba Evi Kitap Özeti

Baba Evi Kitap Özeti Orhan Kemal’in romanı (1949) • Küçük Adamın Notları’nın ilk cildi olan bu eserde yazar, çocukluk ve ilk gençlik yıllarını anlatır. Siyasî faaliyetlerinden dolayı 1931’de Lübnan’a iltica etmek zorunda kalan avukat baba, bir süre sonra karısıyla çocuklarını da yanına getirir. Beyrut’ta karısının bileziklerini satarak bir lokanta açarsa da yürümez bu iş. Baba …

Baba Evi Kitap Özeti

Orhan Kemal’in romanı (1949) • Küçük Adamın Notları’nın ilk cildi olan bu eserde yazar, çocukluk ve ilk gençlik yıllarını anlatır. Siyasî faaliyetlerinden dolayı 1931’de Lübnan’a iltica etmek zorunda kalan avukat baba, bir süre sonra karısıyla çocuklarını da yanına getirir. Beyrut’ta karısının bileziklerini satarak bir lokanta açarsa da yürümez bu iş. Baba hastadır.
Büsbütün yoksullaşan aileyi küçük oğul Niyazi, işportacılık yaparak zarzor geçindirmektedir. Bir baba dostunun yardımıyla, büyük oğul olan on sekiz yaşlarındaki yazar da bir süre, bir basımevinde çalışır. Babasından kopardığı izinle, daha sonra Türkiye’ye, Adana’da babaannesinin yanına döner. Gene ortaokula yazılır, fakat haylazlığa vurur, okuyamaz. Yazarın bundan sonraki serüvenleri Avare Yıllar romanının konusudur.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!