Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Baba Lüferle Balıkçı Kitap Özeti

Baba Lüferle Balıkçı Kitap Özeti Ayhan Sarıismailoğlu’nun hikâye kitabı (1966) • On sekiz hikâye. Bir kısmı düzyazı şiirler niteliğinde: Yağmurda İstanbul, Güzel Yaz, Arabalı Vapur, İstanbul’da Olmak Vardı, “Anche Se Tu”. Olaylı hikâyelerden Bir Gece Sarıkamış’ta bir sarhoşluk gecesini, Konvoy alay gazinosunda kurulan hayalleri anlatıyor. Karanlıklardan bir kan dâvası yüzünden köyde işlenmiş bir cinayeti ele …

Baba Lüferle Balıkçı Kitap Özeti

Ayhan Sarıismailoğlu’nun hikâye kitabı (1966) • On sekiz hikâye. Bir kısmı düzyazı şiirler niteliğinde: Yağmurda İstanbul, Güzel Yaz, Arabalı Vapur, İstanbul’da Olmak Vardı, “Anche Se Tu”. Olaylı hikâyelerden Bir Gece Sarıkamış’ta bir sarhoşluk gecesini, Konvoy alay gazinosunda kurulan hayalleri anlatıyor. Karanlıklardan bir kan dâvası yüzünden köyde işlenmiş bir cinayeti ele alıyor.
Kitabın en başarılı hikâyelerinden Evime Gel’de Kore’de yedeğe çekilmiş Türk tugayında yurt özlemleri dile geliyor. Ahmet Dayı bir İstanbul akşamında, Köprü’de dolaşan, eskiden varlıklı, şimdi yoksul bir adamın içli öyküsüdür. Kanser’de gündelikçi terzi Sabahat Hanım, hasta kocasından, yoksulluktan yakınır. Kazâ hikâyesinde işsiz bir adam, fabrikada patronundan iş istemiş, eli boş dönmektedir; yolda otomobil altında kalarak ölür. Koca hikâyesi, karısını annesine yollamış bir erkeğin şüphelerini konu ediniyor. Kahpe’de bir kunduracı, dostu Hacer’i falçata ile öldürür. İstanbul’dan Çukurova’ya gitmiş pamuk işçileri, ikinci yıl sonunda ümitsiz ve bitkindirler. Kitaba adını veren son hikâye, Sait Faik’in Sinagrit Baba’sını hatırlatıyor, fakat güzel bir hikâye.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!