Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Bacayı İndir Bacayı Kaldır Kitap Özeti

Bacayı İndir Bacayı Kaldır Kitap Özeti Sadri Ertem’in  hikâye kitabı (1933) • On yedi hikâye. Kitabın ikinci baskısı (1970) dolayısıyla Hilmi Yavuz’un yazdığı bir yazıdan (Cumhuriyet, 8 Nisan (1970) cümleler: “Bacayı İndir, Bacayı Kaldır’daki hikâyeler okunduğunda görülecektir ki Ertem, 1930 yıllarında henüz devrimleri kökleştirme sürecini tamamlamamış Türkiye’de hem altyapıda görülen değişiklikleri, hem de üstyapıda görülen …

Bacayı İndir Bacayı Kaldır Kitap Özeti

Sadri Ertem’in  hikâye kitabı (1933)

• On yedi hikâye. Kitabın ikinci baskısı (1970) dolayısıyla Hilmi Yavuz’un yazdığı bir yazıdan (Cumhuriyet, 8 Nisan (1970) cümleler: “Bacayı İndir, Bacayı Kaldır’daki hikâyeler okunduğunda görülecektir ki Ertem, 1930 yıllarında henüz devrimleri kökleştirme sürecini tamamlamamış Türkiye’de hem altyapıda görülen değişiklikleri, hem de üstyapıda görülen dalgalanmaları farketmektedir.
Sözgelimi Kaybolan Adam adlı hikâyesinde küçük el sanatlarının büyük atelyeler karşısında çöküş ve kayboluşları anlatılırken, gerçekte kaybolanın bireysel insan tipi olduğu ve onun yerini bir toplum insanı tipinin aldığı belirtilmek istenmiştir… Kitabın bence en güzel hikâyesi Kocasının Sesi adlısıdır. Bu hikâyede Ertem, kocasının ölümü üzerine bir kadının evdeki papağana kocası gibi konuşmayı öğreterek yaşamasını sürdürmesini anlatır. Hikâye, üslup dağınıklığı içinde gelişen kaba örgüsüne rağmen, yoğun bir duyarlılıkla yazılmıştır. Hikâyenin dikkate değer bir özelliği de, konusu bakımından Flaubert’in Üç Hikâyesinden ilki olan Safdil Kadın’a benziyor olmasıdır.”

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!