Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Bakışların Kitap Özeti

Bakışların Kitap Özeti  Hakkı Özkan’ın hikâye kitabı (1968) • İçindeki on dokuz hikâyeden altısı çocukların dünyalarını yansıtıyor: İlk hikâye Çocuk’ta bir trafik kazasında ayağı incinmiş bir kız çocuğu, şimdi artık babasından şefkat göreceği ümidinin boşa çıkması üzerine, zatürre olur da ateşi yükselirse babası, kardeşine yaptığı gibi ilgilenir düşüncesiyle odasının camlarını soğuğa ve yağan kara açar. …

Bakışların Kitap Özeti 

Hakkı Özkan’ın hikâye kitabı (1968)

• İçindeki on dokuz hikâyeden altısı çocukların dünyalarını yansıtıyor: İlk hikâye Çocuk’ta bir trafik kazasında ayağı incinmiş bir kız çocuğu, şimdi artık babasından şefkat göreceği ümidinin boşa çıkması üzerine, zatürre olur da ateşi yükselirse babası, kardeşine yaptığı gibi ilgilenir düşüncesiyle odasının camlarını soğuğa ve yağan kara açar. Düdükler’de kırk yaşlarında bir adam, aldığı düdüğü gelip geçenlerin şaşkın bakışları arasında öttürüp durarak, çocukluk mahrumiyetlerinin acısını çıkarır.
Top’ta on iki on üç yaşlarında yoksul iki çocuk, parka annesiyle gelmiş, yaşıtları bir çocuğun, topuyla oynayışını imrenerek seyrederler. Oyuncak Satan Çocuk’ta oyuncak adamların yürüyüşlerine dalarak, bir çocuğun hayaller kurmasıdır konu. Güneşe Doğru, karpuz yüklü motorlara yaklaşıp kaptanlardan karpuz isteyen çocukları anlatır: Annesinin korkusundan ötekiler gibi açılamayan bir çocuk, sırf arkadaşlarının alaylarından kurtulmak için, bir gün bu işi başarır; karpuz yiyemezse de gönlü rahattır şimdi. Çocuklar hikâyesinin kahramanları da Mahmutpaşa’daki hanlardan birinde kaçak çalıştırılan, on bir on iki yaşlarında iki çocuktur. Kitabın diğer hikâyeleri de alt ya da orta tabakanın gündelik hayatlarından alınmış kesitleri, düz yalın bir anlatımla aktarıyor.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!