Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Bay Muannit Sahteginin Notları Kitap Özeti

Bay Muannit Sahteginin Notları Kitap Özeti Vüs’at O. Bener’in romanı (1991) • Aynı zamanda “anlatıcı”nın kendisi olan “Bay Muannit Sahtegi”nin günlüklerinden oluşan roman, yazar Vüs’at O. Bener’in yaşamından izler taşıması nedeniyle otobiyografik bir karakterdedir. 1 Ekim 1979-13 Eylül 1987 tarihleri arasında kalan yaklaşık 13 yıllık bir zaman dilimi ekseninde gelişen roman, “şimdi’de dün’ü” anlatmaya-hatırlamaya-yazmaya çalışan …

Bay Muannit Sahteginin Notları Kitap Özeti

Vüs’at O. Bener’in romanı (1991)

• Aynı zamanda “anlatıcı”nın kendisi olan “Bay Muannit Sahtegi”nin günlüklerinden oluşan roman, yazar Vüs’at O. Bener’in yaşamından izler taşıması nedeniyle otobiyografik bir karakterdedir.
1 Ekim 1979-13 Eylül 1987 tarihleri arasında kalan yaklaşık 13 yıllık bir zaman dilimi ekseninde gelişen roman, “şimdi’de dün’ü” anlatmaya-hatırlamaya-yazmaya çalışan tekniğiyle, günlük türüne olduğu kadar romana da yer yer baş döndürücü bir haraketlilik kazandırır. “Bay Sahtegi”, bir süre sonra yurtdışına gidecek olan “evlatlığı” Fatoş sayılmazsa, yalnız yaşayan bir “emekli”dir. Yalnızlığı, giderek de kimsesizliği nedeniyle korunmasız ve muhtaç saymaktadır kendini ve bu nedenle de kuruşları bile hesap etmeye özen gösteren bir cimrilik, neredeyse tüm yaşamını bütünlemiş durumdadır. Öte yandan, üst düzeydeki enteleküel bilgi-beğenisi ve “yazı adamlığı”nın sonucu, çevresindeki kaba cehalete karşı son derece hoşgörüsüzdür. Mekân Ankara’dır ve günlüklerin yazıldığı tarih göz önünde bulundurulursa, Türkiye’nin, hemen hemen tümü “altüst oluş” biçiminde gerçekleşen sayısız değişim, hatta başkalaşmayı yaşadığı bir dönemire tanıklık eder. Bu yönüyle, yalnız bir yazarın günlükleri eşliğinde gelişen roman, söz konusu dönemi de aşan toplumsal bir eleştiriye dönüşür. • Otobiyografik özellikler ekseninde gelişen roman, bu özelliğinin doğal sonuçlarından olarak sık sık yer verdiği “güncel göndermeleri”yle, yer yer belgesel bir nitelik de kazanmaktadır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!