Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Benim Sinemalarım Kitap Özeti

Benim Sinemalarım Kitap Özeti Füruzan’ın hikâye kitabı (1973) • Altı hikâye. Kitaba adını veren ilk hikâyede İstanbul’da Kasımpaşa’da oturan işçi kızı, baştan çıkarılmış Nesibe’nin üç gündür eve dönmeyişinin, çileli annesinde yarattığı korkular ve bu kaçışın nedenleri anlatılıyor. Temizlik Kolu hikâyesinde yirmi yıldır İstanbul’a yerleşmiş bir göçmen ailesinin içtenlik ve kaynaşma dolu ev hayatı ele alınıyor: …

Benim Sinemalarım Kitap Özeti

Füruzan’ın hikâye kitabı (1973)

• Altı hikâye. Kitaba adını veren ilk hikâyede İstanbul’da Kasımpaşa’da oturan işçi kızı, baştan çıkarılmış Nesibe’nin üç gündür eve dönmeyişinin, çileli annesinde yarattığı korkular ve bu kaçışın nedenleri anlatılıyor.
Temizlik Kolu hikâyesinde yirmi yıldır İstanbul’a yerleşmiş bir göçmen ailesinin içtenlik ve kaynaşma dolu ev hayatı ele alınıyor: Doksanına yaklaşan nine, dört oğlunun üçünü İstanbul’da yitirmişir. Babası üç ay önce ölmüş, şimdi amcasının, ninesinin yanında yetim torunu Hediye’nin, ilkokulda hep temizlik kolunda çalıştırıldığı haberi, yurdunda çok iyi günler görmüş yaşlı kadını yüreğinden yaralar. Kızı gibi sevdiği gelininin candan çabaları bile ferahlatamaz nineyi. Üçüncü hikâyenin kahramanı, on yaşlarında kara kuru, Sivas’lı Seyyid, İstanbul’da bir handa kahveci çırağıdır. Almanya’ya işçi gidecek ağabeysi, onu, bir hemşerisinin işlettiği çay ocağına getirip bırakmıştır. Ağabeysi dönünceye kadar, anasına can yoldaşı olacaktır Seyyid. Bir Evin Dış Görünüşü’nde oğlu inşaat yüksek mühendisi, kızı Erzurum’da evli, Fitnat Hanım, bir yaz gecesi, İstanbul’daki apartman katında kocası otuz yıllık küçük memur Rahmi Bey’in istediği gibi girgin bir adam olmayaşının kırgınlığını yeniden yaşar; tekrar evlilik hayatının hicranlarıyla dolmuştur ve evlilikleri, ayrı dünyalarda iki ayrı anlayış birleşmesidir. Günübirlik Ada’da hikâyesinde üç aydır baba evinden uzakta, bir zengin köşkünde oda hizmetçiliği yapan, kendisine çok da iyi davranılan pomak kızı, on beşinde Cennet, aylığını almaya gelen yoksul babasına, bir besleme olmaktansa işçi olarak çalışma özlemlerini dile getirir. Kış Gelmeden hikâyesinde Alişan, altı yaşındayken annesini de kaybederek, enişte evinde sığıntı gibi büyümüş, on beşinde evden kaçmıştı. Bir süre Mersin’de futbolculuk yaptı. Ama şimdi, sekiz yıl sonra, cebinde ancak elli lira, İstanbul’a döner. Ablası Mehlika zaten derme çatma bir apartmanın yeraltı katında mutsuz, yoksul bir evliliği sürdürüyordu. Ortanca kardeşleri Ayten’in de kaçmasını, kötü yola düşmesini önleyememişti. Alişan’ın dönüşüyle Mehlika, eski acılarının büyüyeceğini anlar; kocasıyla aralarında zaten bir tükenmişlik vardır. Mehlika, memur kocası Namık Bey’e haber vermeden, sabaha karşı, hiç değilse kardeşine destek olmak üzere, Alişan’la birlikte, uzaklarda yeni bir hayatı denemeye kararlı, evinden ayrılır. Karısı gitti diye, Namık Bey her halde hiç de üzülmeyecektir. • Yazarın Parasız Yatılı (1971) ve Kuşatma (1972) kitaplarını da içeren bir değerlendirme-yorum, Fethi Naci’nin Edebiyat Yazıları (1976) isimli eserindedir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!