Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Binboğalar Efsanesi Kitap Özeti, Roman İncelemesi

Binboğalar Efsanesi Kitap Özeti, Roman İncelemesi Yaşar Kemal’in romanı (1971) • Binboğalar’da, yani Toroslar’da Aladağ’ın koyağında yörük Karaçullu obası, yıllardır yerleşecek bir toprak parçası bulunamamıştır. Beşi altı mayısa bağlayan gece bir Ayin-i Cem düzenlenir. Hızır’la İlyas’ın buluşacakları o gece, bütün oba, Aladağ’da yaylak, Çukurova’da kışlak dileğinde bulunacaktır. Ama o gece obalılar, verdikleri sözün hilâfına, gizlice …

Binboğalar Efsanesi Kitap Özeti, Roman İncelemesi

Yaşar Kemal’in romanı (1971)

• Binboğalar’da, yani Toroslar’da Aladağ’ın koyağında yörük Karaçullu obası, yıllardır yerleşecek bir toprak parçası bulunamamıştır.
Beşi altı mayısa bağlayan gece bir Ayin-i Cem düzenlenir. Hızır’la İlyas’ın buluşacakları o gece, bütün oba, Aladağ’da yaylak, Çukurova’da kışlak dileğinde bulunacaktır. Ama o gece obalılar, verdikleri sözün hilâfına, gizlice kişisel dileklerde bulundukları için asıl niyetleri bir türlü gerçekleşmez. Destansı romanı dolduran kişiler arasında demirciler ocağı pîri Haydar Usta’nın çabaları, eserin gerilim gücünü gevşetmeyen bir eylemler toplamı oluyor.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!