Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Bir Çağ Yangını Kitap Özeti

Bir Çağ Yangını Kitap Özeti Hulki Aktunç’un romanı (1981) • Alışıldık roman kalıplarının tümüyle dışında bir dil ve üslup tercihiyle kaleme alınmış olan Bir Çağ Yangını, ülkeyi bir uçtan kuşatmaya çalışan “fırtına”nın, ilgili-ilgisiz herkesi içine alacağı gerçeği üstüne kuruludur. “Yangın”ın bir metafor olarak kullanıldığı metne, simgeci ve alegorik bir dil tercihinin yanı sıra “şiirsellik” de …

Bir Çağ Yangını Kitap Özeti

Hulki Aktunç’un romanı (1981)

• Alışıldık roman kalıplarının tümüyle dışında bir dil ve üslup tercihiyle kaleme alınmış olan Bir Çağ Yangını, ülkeyi bir uçtan kuşatmaya çalışan “fırtına”nın, ilgili-ilgisiz herkesi içine alacağı gerçeği üstüne kuruludur.
“Yangın”ın bir metafor olarak kullanıldığı metne, simgeci ve alegorik bir dil tercihinin yanı sıra “şiirsellik” de eşlik eder. Romanın sonundaki “Sunu”yla birlikte dört bölüm üstüne kurulmuş olan Bir Çağ Yangını, “eşik cini”nin, birinci bölümün girişinde yer alan “Bu evin eşiğindeydim. Her şey bitene kadar,” cümlesiyle başlar; ve izleyen bölüm girişlerindeki, “Hepinizin gizlerini açacağım. Birlikte yok oluruz böylece” ve “Adresim bir ıslıktır şimdi. Birer zamir kaldı bizlerden.” cümlelerine ulaşır. “Konak eskisi” olduğu anlaşılan eski bir evde yaşayan iki kardeş Ömer ile Nisa ve Nisa’ya içten içe yangın Nuh ekseninde gelişen roman, görece, ülkede yaşanan fırtınanın uzağında-kıyısında, kendi küçük dünyalarında yaşayan kişilerdir. Ancak, ülkeyi, hatta giderek “çağ”ı kül edecek yangından hiç kimsenin kaçıp kurtulması mümkün değildir; roman, bu gerçekliğe, “en kıyıda-köşede duran bireylerin, toplumsal yangını en çok etkileyen kişiler olacağı gerçeği”ni ekler. Kafası dinsel efsanelerle karışmış olan Nuh’un harflerle kurduğu ilişki ya da içine çekildiği ruhsallık başta olmak üzere, sayısız göndermeyle yüklü olan Bir Çağ Yangını, özellikle son bölümde yaşanan “yangın” anlatımıyla, trajik boyutlara varan bir şiirsellik kurar.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!