Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Bir Çift Öküz Kitap Özeti

Bir Çift Öküz Kitap Özeti Samim Kocagöz’ün romanı (1970) • Birçok hikâyesinde olduğu gibi, bu romanında da yazar, konuyu Demokrat Parti dönemi Batı Anadolu, Söke dolaylarından alıyor. Subaşı köyünde ağa İbrahim, sırtını Parti’ye dayamış, cahil bir adamdır, oğlu Hasan’ı da okutmamıştır. Hasan önceleri köye zararlı bir delikanlıdır, ama öğretmenin de etkisiyle zamanla değişir; babasına karşı …

Bir Çift Öküz Kitap Özeti

Samim Kocagöz’ün romanı (1970)

• Birçok hikâyesinde olduğu gibi, bu romanında da yazar, konuyu Demokrat Parti dönemi Batı Anadolu, Söke dolaylarından alıyor.
Subaşı köyünde ağa İbrahim, sırtını Parti’ye dayamış, cahil bir adamdır, oğlu Hasan’ı da okutmamıştır. Hasan önceleri köye zararlı bir delikanlıdır, ama öğretmenin de etkisiyle zamanla değişir; babasına karşı çıkan ve köydeki göçmenleri koruyan bir genç olur. Hasan, Yakup Emmi’nin torunu Elif’le evlenmek ister. Düğün günü Hasan’ın babası İbrahim Ağa’nın adamı Rüstem, yaptığı kötülüklere ek olarak, göçmenlerin ekinlerini yakmıştır; kaçamadan yakalanır, Hasan’ı vurmak ister; ama Hasan, Rüstem’i öldürür.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!