Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Bırakılmış Biri Kitap Özeti

Bırakılmış Biri Kitap Özeti Orhan Duru’nun hikâye kitabı (1959) • Asım Bezirci, Günlerin Götürdüğü-Getirdiği (1962) kitabına aldığı bir incelemesinde eserdeki on sekiz hikâyenin altısını (Adam-Ev, Ölük, Kadınlar Ölüsü, Madam Frankestein, Elvan Anahtarını Nasıl Düşürdü ve Yenik) korku hikâyeleri diye gruplandırıyor ve devam ediyor: “Bunlara mutsuzluk hikâyeleri de denebilir. Çünkü bu hikâyelerde çevreyle bağlantıları kesilmiş, desteksiz …

Bırakılmış Biri Kitap Özeti

Orhan Duru’nun hikâye kitabı (1959)

• Asım Bezirci, Günlerin Götürdüğü-Getirdiği (1962) kitabına aldığı bir incelemesinde eserdeki on sekiz hikâyenin altısını (Adam-Ev, Ölük, Kadınlar Ölüsü, Madam Frankestein, Elvan Anahtarını Nasıl Düşürdü ve Yenik) korku hikâyeleri diye gruplandırıyor ve devam ediyor: “Bunlara mutsuzluk hikâyeleri de denebilir.
Çünkü bu hikâyelerde çevreyle bağlantıları kesilmiş, desteksiz kalmış kişilerin çelişik, aykırı yaşayışı dile getirilir. Bunlar çoğunca yoksul, yalnız, karamsar hattâ hasta kişilerdir. Gerçi büsbütün ümitsiz değildirler, mutluluğa ermeye çabalarlar, ama bir türlü eremezler. Sıkıntılar, sanrılar, karabasanlar, sonuçsuz düşler içinde çırpınıp dururlar: Hiçliğe karşı var olmaya uğraşırlar… Hikâyelerden bir kısmı değiştirim hikâyeleridir (baştan beş hikâye). Bunlarda yazar hem kendisinin, hem de toplumumuzun içinde bulunduğu boşluğu, anlamsızlığı dile getirmek ister. Korku hikâyelerinde konuda kalan değiştirimler (karıştırım, değiştirim, soyutlama, abartma, gerçek üstüne çıkma) bu hikâyelerde anlatıma da geçer. Yazarın sözdizimini zorladığı, devrik cümleleri yer yer aşırı uzunluklara çektiği görülür. Bunlarda ayrıca, klasik hikâye kuralları çokluk çiğnenir. Yer, süre, çevre, kişi, konu gibi öğeler sık sık unutulur. Masal ve fanteziye sapılır. Sözgelişi Lök’te Edmond, gözlükleriyle birlikte gözlerini çıkarıp hohlayarak siler. Balon Yiyen Köpek’te köşk gittikçe şişer, yeni yeni odalar doğurur. Karabasan’da böcekler büyüye büyüye sığmazlar eve, taşın altını doldurur gibi, üst üste doldururlar evi. Büyük Otobüsteki Küçük Adam, bitleri bir bir sayarak ve vergi defterine yazarak, ufacık bir boya kutusunun içindeki suya atarak, büyüyüp karides halini alan bitlerin eriyip bulamaç olmasını bekler ayakkabı cilâsı olması için. Darağacını Arayan Adam, çerkeztavuğundan bıktığı için kendini asmak ister…” – Diğer hikâyelerin özetleri ve eser üzerine etraflı yorum için, Asım Bezirci’nin, yer yer alıntılarla yetindiğimiz incelemesine bakınız.

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!