Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Necip Fazıl Kısakürek Tohum Oyunu

Necip Fazıl Kısakürek Tohum Oyunu Necip Fazıl Kısakürek’in oyunu (1953) • Olay, Maraş’ın Fransız işgali altında bulunduğu tarihlerde, Maraş yakınlarında bir handa geçer. İhtiyar hancı, esaretten yeni dönmüş İstanbullu genç bir yolcuya işgal facialarını anlatmaktadır. İç ve dış düşmanların elindeki Maraş’ın kurtuluş ümidi Ferhat Bey’dedir. Ferhat’ın kardeşi Osman, meydan okuyan bir mektup üzerine çetecilerin yanına …

Necip Fazıl Kısakürek Tohum Oyunu

Necip Fazıl Kısakürek’in oyunu (1953)

• Olay, Maraş’ın Fransız işgali altında bulunduğu tarihlerde, Maraş yakınlarında bir handa geçer. İhtiyar hancı, esaretten yeni dönmüş İstanbullu genç bir yolcuya işgal facialarını anlatmaktadır. İç ve dış düşmanların elindeki Maraş’ın kurtuluş ümidi Ferhat Bey’dedir.
Ferhat’ın kardeşi Osman, meydan okuyan bir mektup üzerine çetecilerin yanına gitmiş, öldürülmüştür. Çeteciler, Osman’ın karısını da kaçırırlar. Ferhat Bey, genç yolcu ile çetecilere yazılı haber gönderir: Gece yarısı gelecektir. Saat tam onikide çetecilerin toplandıkları meyhanenin kapısı açılır, içeri giren Ferhat tavandaki lambayı koparır atar, karanlığı feryatlar kaplar: Ferhat, çetecilerin reisini dağa kaldırmış, Fransızlar Osman’ın karısını geri vermek zorunda kalmışlardır. Ferhat, genç yolcuya İstanbul’a dönmesini, Osman’ın karısının da İstanbul’a gideceğini, kadının bir yol arkadaşına ihtiyacı olduğunu söyler. Yolcu bir şey daha öğrenmiştir: Kadın, kocası Osman’ı değil, kayınbiraderi Ferhat’ı sevmiş, Ferhat da kadına platonik bir aşkla bağlanmıştı. Ferhat, yolcudan, bunun da bir sır olarak aralarında kalmasını ister. Bu son konuşma sırasında dışarda sevinç silahları patlar: Maraş düşman işgalinden kurtulmuştur (12 Şubat 1920, Maraş’ın kurtuluşu). Yolcu, yanında Osman’ın karısı, Maraş’tan ayrılır. • İlk temsili İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda 29 Ekim 1935’e rastlayan Tohum, o yılların geniş ilgi toplayan eserlerinden biri olmuştu.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!