Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Tehlikeli Masallar Kitap Özeti

Tehlikeli Masallar Kitap Özeti Başta seks olmak üzere, gizem ve cinayet gibi “çoksatar” edebiyatın tipik yöntemlerinden fazlasıyla yararlanan Tehlikeli Masallar, ekseninde “anlatıcı”nın yer aldığı bir romandır ve baştan sona, söz konusu anlatıcının “aşk”a dönüşemeyen cinsel birlikteliklerini aktarır. “Yazıyla cinayet arasında, gizli tarikatların ayinlerini andıran, dışarıdakilerin asla göremeyeceği korkunç bir benzerlik olduğu”na inanan “anlatıcı”, aynı zamanda …

Tehlikeli Masallar Kitap Özeti

Başta seks olmak üzere, gizem ve cinayet gibi “çoksatar” edebiyatın tipik yöntemlerinden fazlasıyla yararlanan Tehlikeli Masallar, ekseninde “anlatıcı”nın yer aldığı bir romandır ve baştan sona, söz konusu anlatıcının “aşk”a dönüşemeyen cinsel birlikteliklerini aktarır.
“Yazıyla cinayet arasında, gizli tarikatların ayinlerini andıran, dışarıdakilerin asla göremeyeceği korkunç bir benzerlik olduğu”na inanan “anlatıcı”, aynı zamanda üç de romanı bulunan eski bir reklamcıdır ve halen, “yeni kurulmuş bir kamuoyu şirketinde”, işe sadece birkaç gün giderek “cinayetleri türlerine göre tasnif” etmektedir. Günün birinde, “anlatıcı”ya hayran olduğunu söyleyen bir genç kızdan aldığı telefon, yazar olarak “ilk kez bir hayran”a kavuşmasını sağladığı gibi, “anlatıcı”yı yeni bir aşk yanılsamasına da sürükleyecektir. Henüz yirmi yaşında bir genç kız olan Berrin, başka bir kentte yaşamakta ve “anlatıcı”yla buluşmalara uçakla gidip gelmektedir. Kendini, “anlatıcı”nın romanlarından birindeki Zübeyde karakteriyle özdeşleştiren Berrin, ayrıca, sevgilisi olan kendinden yaşlı biriyle evlenip evlenmemesi konusundaki kararsızlığı nedeniyle “anlatıcı”nın yardımını da istemektedir. Kısa süre sonunda “yatağa” da taşınacak söz konusu tanışıklık, birkaç buluşma sonrasında Berrin açısından olduğu kadar “anlatıcı” açısından da tutkulu bir özleyişe dönüşür ve Berrin’in, “anlatıcı”nın bulunduğu kente gidip gelişlerine, “anlatıcı”nın da Berrin’in yaşadığı kente gidip gelmesi ve bir dağ kenti olan söz konusu yerdeki “otel buluşmaları” eklenir. Ancak, “anlatıcı”nın bir de Sevda adında eski bir sevgilisi vardır ve ilişkileri bitmiş olsa da (ve Sevda, her buluşmalarında “seninle artık sevişmeyeceğim” deyip dursa da), aralarında, etkisinden hiçbir şey yitirmemiş bir çekim vardır ve söz konusu gerilim, sürekli bir “tırmandırma” ile canlı tutulur. Üstelik “anlatıcı”nın Berrin dışındaki tek “ilişkisi” Sevda da değildir; “anlatıcı”, “orospu rolü oynamak takıntısı”nda olan, son derece varlıklı ve eğitimli bir kadın Prenses’ten… “randevu evindeki kadınlar”dan evine çağırdığı “masöz”lere kadar sürekli bir seks arayışı içindedir. Bu arada, “anlatıcı”yla aynı apartmanda oturan “çizgi roman yazarı” bir delikanlı ile “metresini öldüren savcı”, olanca gizemlilikleriyle romana birer yan figür olarak katılır. Sevda’nın “anlatıcı”dan sonra bulduğu sevgilisiyle Roma’ya yerleşme kararı almasıyla, “anlatıcı” da Berrin’e dönme, hatta onunla evlenme kararı alma aşamasındayken işyerinden gelen bir telefon, tüm kurguyu altüst edecektir: Anlatıcı’nın, “Cinayetleri türlerine göre tasnif” ettiği işinde, dokunmaması gereken alanlara yönelik spekülasyonlarda bulunmuş olması, işine son verilmesini gerektirdiği gibi, yaşamını da tehlikeye sürüklemiştir. Patronu, bir yıllık tazminatının yanı sıra Hong Kong’a gidiş-dönüş bileti ve seyahat masraflarını da üstlenerek, “anlatıcı”dan kenti hemen terk etmesini istemektedir. • 1996-2003 tarihleri arasındaki yedi yıllık sürede toplam 63 baskı yapmış olan Tehlikeli Masallar, kendi alanında kolay kırılmaz bir rekor elde etmiş olmasıyla ayrıcalıklı bir yere sahiptir ve Ahmet Altan’a (Kılıç Yarası Gibi, İsyan Günlerinde Aşk ve Aldatmak’la birlikte), “en çok satan Türk yazarı” ününü kazandırmıştır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!