Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Tipi Dindi Kitap Özeti

Tipi Dindi Kitap Özeti • Mahmut Yesari’nin romanı (1933) • Olay 1930’larda İstanbul’da geçer. Sevdiği ve evlenmeyi düşündüğü Nesrin, kendisini bırakıp bir avukatla nişanlanınca, Macit önce intihar etmek ister, bunu yapamayınca içkiye, serseriliğe vurur; hasta babasını, bakımsız kardeşlerini unutur, evine uğramaz olur. Çok sonra bir kardeşinden aldığı çağrı üzerine eve giderse de, babası ölmüştür. Macit, …

Tipi Dindi Kitap Özeti

• Mahmut Yesari’nin romanı (1933)

• Olay 1930’larda İstanbul’da geçer. Sevdiği ve evlenmeyi düşündüğü Nesrin, kendisini bırakıp bir avukatla nişanlanınca, Macit önce intihar etmek ister, bunu yapamayınca içkiye, serseriliğe vurur; hasta babasını, bakımsız kardeşlerini unutur, evine uğramaz olur.
Çok sonra bir kardeşinden aldığı çağrı üzerine eve giderse de, babası ölmüştür. Macit, yetim kardeşlerini toparlayıp başka bir semte taşınır. İş bulma çırpınışları arasında küçük kardeşi Müzehher’in vereme yakalanışı, onu bir hastaneye yatıramayışı, Macit’i daha da sarsar. Elde avuçta bir şeyler kalmamıştır, mevsim kıştır. Ecelle son savaşını veren Müzehher’in durumuna daha fazla katlanamayan Macit, muhakkak bir doktor bulmak ümidiyle sokağa fırlar; kar rüzgâr fırtına içinde kaybolur. Ertesi gün onu bir cadde ortasında donmuş, katılmış bulanlar, hemen Cerrahpaşa hastanesine kaldırırlar; bir ara kendine gelir gibi olur, dışarıya bakar, geceki kardan, tipiden eser kalmamıştır; yatak komşusuna “Tipi dindi” diye fısıldar ve ölür. Tabiatın tipisi gibi, Müzehher’in ve Macit’in de tipisi artık dinmiştir. (Şemsettin Kutlu, Başlangıçtan Günümüze Kadar Türk Romanları, 1970).

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!