Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Toprağa Basınca Kitap Özeti

Toprağa Basınca Kitap Özeti • Talip Apaydın’ın çocuk romanı (1966) • On bir-on iki yaşlarında Erdal ile yedi sekiz yaş büyüğü ablası İnci, romanın iki kahramanıdır. Anneleri, Erdal bir yaşındayken ölmüş, memur babalarının emekli olmasına da bir yıl kalmıştır; büyük şehirlerden birinde oturmaktadırlar. İnci İlköğretmen okulunu bitirir, uzak bir köye atanır. Oraya bir başına gidemeyeceği …

Toprağa Basınca Kitap Özeti

• Talip Apaydın’ın çocuk romanı (1966) • On bir-on iki yaşlarında Erdal ile yedi sekiz yaş büyüğü ablası İnci, romanın iki kahramanıdır. Anneleri, Erdal bir yaşındayken ölmüş, memur babalarının emekli olmasına da bir yıl kalmıştır; büyük şehirlerden birinde oturmaktadırlar. İnci İlköğretmen okulunu bitirir, uzak bir köye atanır.
Oraya bir başına gidemeyeceği düşünülerek, ilkokul son sınıf öğrencisi olan Erdal’la gitmesine karar verilir. Babaları onları köye kadar götürür, ertesi gün de işinin başına döner. İki genç, gerek köyün on yıllık ikinci öğretmeni Bay Mustafa ile hanımının, iki çocuğunun, gerekse köylülerin gösterdikleri yakınlıkla köy hayatına alışır, bir ders yılını orada geçirirler; okullar tatil olurken de babaları gelip alır onları. • O ayları, büyüyünce bir ilçeye kaymakam olmuş Erdal Sezer’in ağzından tatlı, acı anılar şeklinde anlatılan ve büyüklü küçüklü, köylülerin gündelik hayatını, âdetlerini sevimli bir dil, eğitici bir amaçla işleyen Toprağa Basınca, Doğan Kardeş Çocuk Romanı Yarışması’nda üçüncü ödülü kazanmıştı (1964).

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!