Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Toprak Acıkınca Kitap Özeti

Toprak Acıkınca Kitap Özeti Erol Toy’un romanı (1968) • Olaylar, Birinci Dünya Savaşı bitiminde Ege bölgesinde Bozdağ yöresi halkının Yunan işgaline başkaldırmaları sırasında geçer. Bozdağ’ın Kayalar köyünden Satı’ya köyün ağası Karaayakoğlu göz koymuştur, oysa kızı, köyün yetimi Hasan sevmektedir. Bağ bozumu sonu Hasan’la Satı evlendirilir. Ağanın ses çıkarmaması, hatta düğünde bir de ziyafet vermesi, sinsi …

Toprak Acıkınca Kitap Özeti

Erol Toy’un romanı (1968)

• Olaylar, Birinci Dünya Savaşı bitiminde Ege bölgesinde Bozdağ yöresi halkının Yunan işgaline başkaldırmaları sırasında geçer. Bozdağ’ın Kayalar köyünden Satı’ya köyün ağası Karaayakoğlu göz koymuştur, oysa kızı, köyün yetimi Hasan sevmektedir. Bağ bozumu sonu Hasan’la Satı evlendirilir.
Ağanın ses çıkarmaması, hatta düğünde bir de ziyafet vermesi, sinsi maksatlarını gizlemek içindir. Yunanlılar İzmir’e çıkınca, köylerden toplanan gönüllü askerler arasına Hasan da katılır; zaten ağa da, gitmezse vatana ihanet etmiş olacağını söylemiştir. Hasan savaşta ölür; Satı doğan oğluna da Hasan adını koyar; ısrarları daha da artmış olan Karaayakoğlu’nun şerrinden kurtulmak için de köyden kaçmaya karar verir. Tetikte olan ağa, yavrusunu almış giderken Satı’nın peşine düşer, kadına söz geçiremeyince saldırır, boğuşmada ikisi de uçuruma düşer, ölürler. Hasan’ın oğlu Hasan yetim kalmıştır; onu köyde Dudu Nine büyütür. İkinci Hasan da yaşı erdiğinde bir dağ köyünde ağa kızı Zeynep’i sevecektir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!