Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Toroman Kitap Özeti

Toroman Kitap Özeti  Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanı (1919) • Eser bir komşu dedikodusu ile başlar: Hesna Hanım, komşuları tarafından kendisine verilecek önemli haberin söylenmesine fırsat bırakmadan, uzun uzadıya dedikodu yapar. Kocası Şuayp Efendi, Servinaz adındaki hoppa bir kadının fettan kızı Binnaz’la gizlice evlenmiştir. Hesna Hanım, derdinden daha büyük bir derde uğrar. Bir süre sonra Binnaz, …

Toroman Kitap Özeti 

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanı (1919) • Eser bir komşu dedikodusu ile başlar: Hesna Hanım, komşuları tarafından kendisine verilecek önemli haberin söylenmesine fırsat bırakmadan, uzun uzadıya dedikodu yapar. Kocası Şuayp Efendi, Servinaz adındaki hoppa bir kadının fettan kızı Binnaz’la gizlice evlenmiştir. Hesna Hanım, derdinden daha büyük bir derde uğrar.
Bir süre sonra Binnaz, Şuayp Efendi’nin önce Toraman adını taktıkları oğluyla kocasını aldatmaya başlar; eve başka gençler de alır. Bir gece, oğluyla oğlunun üvey anası, yani kendi ikinci karısı Binnaz’ı uygunsuz bir durumda yakalayınca Şuayp Efendi’ye inme iner; yaşlı adam bir türlü iyileşemez, “gördüğü son manzaranın tafsilâtını” mezara götürür. (MN/3)

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!