Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Türkler Almanyada Kitap Özeti

Türkler Almanyada Kitap Özeti Bekir Yıldız’ın romanı (1966) • 1962’de bir baskı makinesi edinebilmek kararıyla Almanya’ya gidip Heidelberg yakınlarında bir fabrikada işçi olarak çalışan roman kahramanı, İstanbul Matbaacılık Okulu mezunu Yüce, yazarın kendisidir. Yola Nihat adında bir okul arkadaşıyla çıkar. Kompartımanda üvey baba zulmünden karısını, dört çocuğunu bırakıp iş peşinde Almanya’ya giden bir Elazığ köylüsü …

Türkler Almanyada Kitap Özeti

Bekir Yıldız’ın romanı (1966) • 1962’de bir baskı makinesi edinebilmek kararıyla Almanya’ya gidip Heidelberg yakınlarında bir fabrikada işçi olarak çalışan roman kahramanı, İstanbul Matbaacılık Okulu mezunu Yüce, yazarın kendisidir. Yola Nihat adında bir okul arkadaşıyla çıkar. Kompartımanda üvey baba zulmünden karısını, dört çocuğunu bırakıp iş peşinde Almanya’ya giden bir Elazığ köylüsü Garip Recep’le Ayşe ve Sevim isimlerindeki iki genç kadınla tanışırlar.
Sonradan Nihat, kaçırdığı dövizlerin de yardımıyla maceralara dalacak, Sevim kızlığını bir Türk’e verip bir Alman’la evlenecek, Ayşe yurduna dönmemekte direttiği için kocası tarafından öldürülecek, köylü Garip Recep de sahibi olduğu opel arabasıyla bir trafik kazasına kurban gidecektir. İhtisasına uzak bir işde çalışmak zorunda kalmış, bir ara karısıyla iki çocuğunu da yanına getirtmiş olan Yüce ise, dört yıl sonunda ailesi ve satın aldığı baskı makinesiyle İstanbul’a döner. • Kuruluş ve anlatım basitliklerine rağmen, yerinde yapılmış gözlemleri ve eleştirici yönleriyle eser, Almanya’ya işçi göçünde karşılaşılan durumları, bu göçün ortaya çıkardığı sorunları düşündürmesi bakımından, bu doğrultuda derinleşebilecek Türk romanı için bir başlangıç noktasıdır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!