Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Tutulmuş Gönüller Kitap Özeti

Tutulmuş Gönüller Kitap Özeti Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanı (1926) • Yazar, Birinci Dünya Savaşı sonunda bütün dünyadaki hayat değişikliğinin bizdeki belirtilerini anlatıyor. Romanın ekseni, Lebip Paşa’nın kızı Lemiye ile ona karşı ümitsiz sevgisinde sonuna kadar dayanan kantar kâtibi Kasım Necati olmakla beraber, bunların çevresine başka kişi ve olaylar da yerleştirilmiştir. Lemiye ve arkadaşları yeni yetişmekte …

Tutulmuş Gönüller Kitap Özeti

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanı (1926) • Yazar, Birinci Dünya Savaşı sonunda bütün dünyadaki hayat değişikliğinin bizdeki belirtilerini anlatıyor. Romanın ekseni, Lebip Paşa’nın kızı Lemiye ile ona karşı ümitsiz sevgisinde sonuna kadar dayanan kantar kâtibi Kasım Necati olmakla beraber, bunların çevresine başka kişi ve olaylar da yerleştirilmiştir.
Lemiye ve arkadaşları yeni yetişmekte ve kendilerine yeni bir kalıp aramakta olan gençlerdir. Bir kısmı bir hayattan ötekine geçişte, türlü sarsıntılar sonucu yitip giderler; pek azı büyük fırtınada perişan, canlarını kurtarırlar. Kasım Necati ve arkadaşlarından İstanbul’un pek çok derdini öğreniyoruz. (MN/3)

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!