Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Tütün Zamanı Kitap Özeti

Tütün Zamanı Kitap Özeti  Necati Cumalı’nın romanı (1959) • Yazdır, tütün zamanıdır. Urlalılar ilçeden bağlara, tütün tarlalarındaki çardaklara taşınmışlardır. Olay, bu çardaklardan birinde Kavala göçmenlerinden Recep ailesi içinde geçer. Recep Ağa, büyük kızı Zeliş’i (Zeliha) hemşerisi ve bağ bahçe sahibi Bekir’le evlendirmek niyetindedir. Zeliş ise komşu bahçenin sahibi Ali Onbaşı’nın oğlu Cemal’i sever. Aynı köyden …

Tütün Zamanı Kitap Özeti 

Necati Cumalı’nın romanı (1959) • Yazdır, tütün zamanıdır. Urlalılar ilçeden bağlara, tütün tarlalarındaki çardaklara taşınmışlardır. Olay, bu çardaklardan birinde Kavala göçmenlerinden Recep ailesi içinde geçer. Recep Ağa, büyük kızı Zeliş’i (Zeliha) hemşerisi ve bağ bahçe sahibi Bekir’le evlendirmek niyetindedir. Zeliş ise komşu bahçenin sahibi Ali Onbaşı’nın oğlu Cemal’i sever. Aynı köyden Yaşar da kıza vurgundur, kızın Cemal’le ilişkisini köye yayar.
Dedikodu kulağına ulaşınca Bekir, bir arkadaşının yardımıyla kızı kaçırmaya karar verir. Tütün zamanı sona ermiştir, köylüler çardaklardan Urla’ya dönmektedirler. Yolunun gözlendiğini öğrenen Zeliş, Cemal’le kaçarsa da birkaç gün sonra yakalanırlar. Köylülerin de desteklemesiyle kızın babası davadan vazgeçer. Hapisten kurtulan Cemal ve Zeliş hem nikâh kıydırmaya, hem de tütün işlerinde çalışmaya İzmir’e giderler. • Necati Cumalı, sekiz yıl Urla ve İzmir’de taşra avukatlığı yapmıştı (1950-1957). Romanın kahramanı Zeliş’i bir dilekçe yazdırmak için bürosuna geldiği gün tanıdı. Roman, çekiciliğini bu gerçekliğinden alıyor. Tütün ekicilerinin yaşayışlarını, hayat şartlarını yerinde gözlemlerle veren, yumuşak ve tatlı bu köy romanı, filme de alınmıştır (1959).

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!