Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Tuz Ve Ekmek Kitap Özeti

Tuz Ve Ekmek Kitap Özeti  Ömer Faruk Toprak’ın romanı (1973) • Olay 1944 – 1945 yıllarındaki sıkıyönetim döneminde İstanbul’da geçer. Kendisi üç yıllık, karısı Ayşe bir yıllık öğretmen olan Sabahattin, siyasî inançlarından ötürü polisçe tutuklanır, delil yetersizliğinden salıverilir, tekrar bir öğretmenlik almak için Ankara’ya gelir, eli boş İstanbul’a döner. Gene sürekli aranmaktadır, yakalanır, polis şefi …

Tuz Ve Ekmek Kitap Özeti 

Ömer Faruk Toprak’ın romanı (1973) • Olay 1944 – 1945 yıllarındaki sıkıyönetim döneminde İstanbul’da geçer. Kendisi üç yıllık, karısı Ayşe bir yıllık öğretmen olan Sabahattin, siyasî inançlarından ötürü polisçe tutuklanır, delil yetersizliğinden salıverilir, tekrar bir öğretmenlik almak için Ankara’ya gelir, eli boş İstanbul’a döner.
Gene sürekli aranmaktadır, yakalanır, polis şefi Ahmet Hulusi’nin işkencelerine dayanamaz, ölür. Düzenlenen tutanağa, tutuklunun, parmaklığın kenarından geçerken kendini aşağıya atarak öldüğü yazılmıştır. • Bir dönemin, üniversiteli gençler arasında komünizm töhmetine yaslanan baskı rejimini anlatan eser, Sabahattin’in arkadaşları A. ilinde sürgün Osman Fuat’ın, kaymakam Fikret’in ve başkalarının yan serüvenleriyle birkaç hayat hikâyesini bir arada yürütüyor.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!