Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Ulusal Kolej Disiplin Kurulu Kitap Özeti

Ulusal Kolej Disiplin Kurulu Kitap Özeti Turgut Özakman’ın oyunu (1966) • 1966-1967 tiyatro mevsiminde Ankara’da Başkent Tiyatrosu’nda sahneye konmuş, basılmamış oyunun konusunu Ömer Atilâ, bir eleştiri ve değerlendirmesinin bir bölümünde şöyle özetler: • Oyunda bir seks partisine katılan dokuz-on kolej öğrencisinin disiplin kurulunda yargılanması ele alınıyor. Dört öğretmenin karşısında dokuz on öğrenci. Kurulun başkanı; kalabalıktan, …

Ulusal Kolej Disiplin Kurulu Kitap Özeti

Turgut Özakman’ın oyunu (1966) • 1966-1967 tiyatro mevsiminde Ankara’da Başkent Tiyatrosu’nda sahneye konmuş, basılmamış oyunun konusunu Ömer Atilâ, bir eleştiri ve değerlendirmesinin bir bölümünde şöyle özetler: • Oyunda bir seks partisine katılan dokuz-on kolej öğrencisinin disiplin kurulunda yargılanması ele alınıyor. Dört öğretmenin karşısında dokuz on öğrenci.
Kurulun başkanı; kalabalıktan, insanlardan uzakta odasına kapanıp kitaplarıyla baş başa kalmaktan başka isteği olmayan bir müdür yardımcısı: Öğrencilerin anlattıkları en yalın gerçekler karşısında bile dehşete düşüyor. Kurulun ikinci üyesi, kendi kendisiyle bile yüzgöz olmaktan sakınan, toplumsal olayları kimyasal formüllerin yalınlığına bağlamak isteyen bir kimya öğretmeni. Üçüncü üye, yarım saat sonra oynanacak basketbol maçının telâşında bir beden eğitimi öğretmeni. Öğrencilere yaşça da, ruhça da en yakın gözükeni: Ancak o da bir cinsî sapık. Kurulun dördüncü üyesi ise, herkese “Şekerim” demekle iyi niyetini gösterdiğini sanan, dünyadan habersiz bir felsefe öğretmeni. Öğrencilerine felsefe eğitimi verecek olan bu hanımın, felsefe ve eğitim konularında hiç kafa yormadığı apaçık. Böylesine bir kurulda yargılanan kimselerin öğrenciler deği, eğitimciler, hatta bütünüyle bir eğitim sistemi olduğu ortada… (Hisar, 37, Ocak 1967).

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!