Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Umut Zamanı Kitap Özeti

Umut Zamanı Kitap Özeti Burhan Günel’in romanı (1974) • Olay Adana dolaylarından Baç’ta geçer. Ortaokul ikinci sınıftan ayrılmış Sedat, eczacılık yapan eniştesinin yanında çalışıyordu, kalfa olmuştu, ama eniştesiyle geçinemedi, ayrıldı, bir ecza firmasının propagandisti oldu, bu arada bir doktorun evlatlığı olan Elif’i sevdi, evlendi, Elif ona bir kız, bir oğlan, iki çocuk doğurdu. İşleri yoluna …

Umut Zamanı Kitap Özeti

Burhan Günel’in romanı (1974) • Olay Adana dolaylarından Baç’ta geçer. Ortaokul ikinci sınıftan ayrılmış Sedat, eczacılık yapan eniştesinin yanında çalışıyordu, kalfa olmuştu, ama eniştesiyle geçinemedi, ayrıldı, bir ecza firmasının propagandisti oldu, bu arada bir doktorun evlatlığı olan Elif’i sevdi, evlendi, Elif ona bir kız, bir oğlan, iki çocuk doğurdu. İşleri yoluna giren Sedat, ecza firmasının bölge şefliğine kadar yükseldi, şu var ki sefahat hayatına daldı.
Firmada yedi sekiz yılını doldurmuştu ki, savsaklamaları yüzünden işinden atıldı. Beraber yaşadığ kadınlardan Gülay’ı da Elif’in üzerine eve getirmiş, Gülay’dan da iki çocuğu olmuştu. İşsizliği dayanılmaz hale gelince kurtuluşu Gülay’ı Almanya’ya işçi göndermekte buldu; bunun için de ilk karısı ve şeker hastası Elif’i kendisinden boşanmaya razı etti Sedat; çünkü Almanya’ya giden bir kadın, üç-dört ay içinde kocasını yanına alabilirdi. Elif boşandı ve Gülay, Sedat’la evlenerek, ikizlerini kendi annesine bırakıp Almanya’ya gitti. Şimdi bir yılı aşkın zamandır Sedat da Almanya’da Gülay’ın yanındadır, bir fabrikada iş bulmuştur. Zavallı Elif ise burada, o hasta haliyle, Sedat’ın yaşlı, yarı bunak ve dırdırcı anası Hatice Kadın’ın hakaretlerine katlanarak yaşamaya ve kızı Aylin’i enstitüde, oğlu Ali Rıza’yı da lisede okutmaya çalışmaktadır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!