Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Yusuf Ziya Ortaç Binnaz Oyun Özeti

Yusuf Ziya Ortaç Binnaz Oyun Özeti • Yusuf Ziya Ortaç’ın oyunu (1919) • Binnaz, Lâle Devri’nin fettan kadınları arasında en çok ün almış olanıdır. Onun bu şöhretini uzaklardan işiten, Rumeli paşalarından birinin oğlu Hamza onu görmeye Tuna kıyılarından İstanbul’a gelir. Binnaz’ın Efe Ahmet isminde bir sevgilisi vardır. Efe Ahmet, Hamza’yı bir hücumdan kurtarmıştır. Karşılaştıkları bir …

Yusuf Ziya Ortaç Binnaz Oyun Özeti

• Yusuf Ziya Ortaç’ın oyunu (1919)

• Binnaz, Lâle Devri’nin fettan kadınları arasında en çok ün almış olanıdır. Onun bu şöhretini uzaklardan işiten, Rumeli paşalarından birinin oğlu Hamza onu görmeye Tuna kıyılarından İstanbul’a gelir. Binnaz’ın Efe Ahmet isminde bir sevgilisi vardır.
Efe Ahmet, Hamza’yı bir hücumdan kurtarmıştır. Karşılaştıkları bir kahvede vuruşmaya karar verirler, oysa o sıralarda böyle kavgaların ölümle cezalandırılacağı ilân edilmiş bulunuyordu. Efe Ahmet, Hamza’yı yaraladığı için bu cezaya çarpılacaktır. Hamza, bir zaman hayatını kurtaran Efe Ahmet olduğunu, verdiği hâtıradan tanır ve dedesinin hatırı için, Ahmet’in affı hakkında bir emir alır. Bunu nefsine ağır bulan Efe Ahmet, kurtarma emrini yakar ve kendini aramaya gelen cellatlara teslim olur.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!